MASAL BU YA (1) - HATİCE ile MONİCA

KARAKTER ve KARAKTERSİZLİK ÜZERİNE

 

Bir varmış, bir yokmuş. Geçmiş zamanlarda (1974 yılı) vizyon sahibi bürokratlar varmış, bunlar teknoloji demişler, kurum menfaatleri, yüksek katma değer demişler ve ubuntu(*) yaparak, ALSz’yi kurmuş, geliştirmişler. KYS’nin S’si onların tek amacı olmuş.

 

Yıllar böyle geçmiş. Günlerden bir gün vizyon sahibi bürokratların gitmesini fırsat bilen kurtlar işbirliğini öğrenmişler ya, başarı nedir herkese gösterelim diyerek sofrada bir araya gelmişler, ve ubuntu, KYS ve  ALSz'nin anlamını tartışmışlar ama bir türlü çözememişler pes etmişler. Sonunda en yaşlı olan koca kurda (liderlerinin adı bilinmiyor (rahmetli) ALSz (Al Sazı) eline demişler ve bütün yetkiyi ona vermişler. Literatüre Kurtlar Sofrası diye bir deyim ile katkıda bulunmuşlar bilmeden.

Bu arada Hatice adında toy bir kurt olan biteni izliyor ve nasıl iyi bir kurt olunuru öğrenmek için çalışıyormuş ve benimde zamanım gelecek bu konuda kendimi yetiştirmeliyim diyormuş. Ben çok akıllıyım ve 27 yıl sonra liderliği alırım diyormuş. O küçücük aklıyla ”Diğerleri işleri yapar, bende görüntüyü kurtarırım “ hedef ve vizyonunu oluşturmuş, vizyonun böyle bir şey olduğunu başarının böyle elde edebileceğini zannederek büyümüş. Hatice bu hedefi doğrultusunda çok emek vermiş ve kendini 27 yıl sonra Avrupa da belgelendirmek ve liderliğini ispat etmek istemiş ancak bu mümkün olmamış. Çünkü gerçek vizyonlar arasında onunki geçerli bulunmamış ve 7 nokta şiddetinde duvara çarpmış.Duvarın üzerindeki duvar yazısındaki Monica yazısını okuyunca, zavallı Hatice " ...Monica, Monica seninle içelim bir fincan kahve Mokkaaaa" demiş...Ama Monica uyanık tabii bir fincan kahve içmek orda kalsın, masadan kalkıp gitmiş. Giderken de "...Ben senin bildiğin ALSz cilerden değilim, sen git önce ATEX'i öğren..." demiş...

 

Gel zaman git zaman içinde zavallı Hatice başarılı olmamış sadece başarılıyım diye herkese ders verir olmuş ama kimse ona inanmamış (Kendisinin inandığı da meçhul, inanmış gibi durmuyor zaten) ve bütün hayalleri suya düşmüş...Günlerden bir gün kurtlar sofrasında karara bağlansın tutanağa geçsin ben en güçlü adayım bu konuda çok emek verdim ve olgunlaştım (olgunlaşma armutlar için kullanılmalı) lider olarak beni atayın demiş. Kurtlar sofrasında çıkan karar şu olmuş:

 

  1.    Lafla peynir gemisi yürümez.

  2.    Akıl yaşta değil baştadır.

  3.    Kendinizi işinize verin. İşinizde ciddi olun.

  4.    Hatanızda ısrar etmeyin.

  5.    Kendinizi devamlı kandırabilirsiniz, başkalarını ancak bir süre yanıltabilirsiniz.

  6.    Yapamayacağınız şeyleri telaffuz etmeyin. Söylediğiniz şeyleri de mutlaka yapın.

  7.    Önemli işler ve başarı hazırlıksız kazanılmaz.

  8.    Size karşı olan kişilerin başarılarını da tarafsız olarak yargılayın.

  9.    İşten anlayan bir veya birkaç kişiyi (isimler biliniyordu o zamanlar) yanınıza alarak birlikte çalışın.

10. Önemli olan gerçeği ele geçirmek değil, takip etmektir.

11.  Başarı, tek bir kişinin gayreti ile değil, tüm çalışanların ortak gayretlerinin bir sistem içinde ortak bir hedefe yöneltilmesi ve takım   çalışması ile mümkün olur.

12.  Gerektiğinde kenara çekilmesini bilin. Bazen sizden üst makamda bulunan ikinci sınıf insanların (Şaban Akkartal?) arkasında kalıp başarı kazanmayı bilin.

13.  Akan su asla kokmaz, kapı menteşesi paslanmaz.(Çin atasözü)

14.  Ağaç yıkılınca gölge olmaz.(Çin atasözü)

15.  Açlık yemekle, bilgisizlik okumakla giderilir.(Çin atasözü)

 

Kıssadan hisse Hatice, hainliğinde başarıya ulaşmış ama fırsatçılığında başarıya ulaşamamış...

Ama gökten üç elma düşmüş üçü de kahramanların (diğer ikisi gizli kahraman) başına düşmüş ve sersemleşmişler, halen bu halleri devam etmektedir...

Bu masalda adı geçenler ve kişiler hayal ürünü olup, uydurmadır. Gerçekle ilgisi yoktur.

(*) Ubuntu için tıklayınız...