MUHTEMEL PATLAYICI  BİR ORTAMDA KULLANMAK ÜZERE

ALSz CİHAZ ALMAK İSTEYEN KULLANICILARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

 

Satın almak istediği bir cihazın ALSz (Ex Proof) belgesi olup olmadığını sorgulamak patlayıcı ortamda cihaz kullanmak isteyen kullanıcıların üzerinde duracakları en önemli husustur.

Patlayıcı ortamlarda çalışan ve bu ortamlardaki muhtemel patlama riskine karşı korumalı bir cihaz almak isteyen kullanıcılar cihazın kullanılacağı patlayıcı ortama uygun bir koruma tipine sahip ve bu koruma tipine ait uygunluk belgesi (sertifikası) olan cihazları seçmek ve bu sertifika ekinde kullanıcıya verilmek mecburiyeti olan, cihazın  montaj ve kullanım talimatında yer alan kurallara mutlaka uymalıdırlar.

Patlayıcı ortama karşı korumalı  cihazlarının seçiminde öncelikle, satın alınacak cihazın etiketine dikkat edilmelidir. Bu etiket üzerinde ve cihazın markalama etiketinden ayrıca bulunan Ex Proof etiketi cihazın Ex Kodlarını içerir. Bu etikette cihazın kullanılacağı Tehlikeli Saha ( Zone), kullanılacağı gaz grubu (yeraltı maden ocaklarında veya yerüstündeki patlayıcı ortamlarda kullanılıp kullanılamayacağı) veya hangi gaz grupları için sertifikalandırılmış olduğu ya da hangi sıcaklık derecesine kadar ısınan bir cihaz olduğu ve bu maximum yüzey sıcaklığı derecesinin hangi gazların patlamasına yol açabileceği gibi bilgileri anlamak mümkündür.

 Ana Sayfa